TUBEST Baca Sistemleri | Baca Hakkında Herşey | Contanın Önemi, TUBEST s.a.s. 1925'den beri başlıca paslanmaz metalden, metalik bükülebilir boruların ve boru bağlantı parçalarının planlaması üretimi ve ticareti alanında bir çok endüstrinin ihtiyaçlarına cevap vererek faaliyet göstermektedir. TUBEST 01.07.2004 tarihinden itibaren ürün yelpazesini çift cidarlı ve tek cidarlı bacaları da katarak genişletmiştir., Baca Sistemleri, Paslanmaz Çelik Baca, Çelik Baca, Çift Cidarlı Baca, Doğalgaz Baca, Doğalgaz Baca Hesabı, Doğalgaz Bacası, Fleks Boru, Flex Baca, Kombi Bacası, Paslanmaz Baca, Şömine Bacası
CONTANIN ÖNEMİ
Enerji tasarrufuna ve düşük çevresel etkiye gittikçe daha fazla yoğunlaşan ısı jeneratörleri devrimi, yanma duman sıcaklığını belirgin bir şekilde düşürmüş ve bu enerji ise jeneratör tarafından hizmet verilen çevreye aktarılmıştır.

Enerji açısındanele alındığındabu amaç önemlidir ve bunun somut halini pek çok tesisteki uygulamada ama özellikle de yüksek verimli, örneğin yoğuşmalı kazanlarda görmekteyiz.

Duman sıcaklığının düşürülmesi,sık sık bacada yoğuşma üretileceği ve duman tahliye kanallarının iç kısmında pozitif basıncın var olduğu durumları meydana getirir. Bu durumda ise (dumanı atmosfere karışacak şekilde yükselten) termodinamik kapasite net olarak düşer.(Yukarıda yer alan şekilde, EN 13384/1 hesaplama standardına uygun olarak, şematik biçimde gösterilmiş olan egzos kanallarındaki basınç ve bacadaki nemin varlığı,olağan şartlarda çözücü algoritmalarile ayrı ayrı gösterilmiştir)

Duman tahliye sistemleri, son otuz yıl içerisinde özellikle Avrupa normlarının uygulanmasına paralel bir biçimde gelişme göstermiştir ve parça, ambalaj ve tüm ilgili dökümanlar üzerine CE işareti konulması prosedürüne uygun bir şekilde standart hale getirilen ciddi üretim kontrol aşamalarına tabi olmuştur. Üretici, ısı, basınç, nem ve korozyona direnç, kullanılan malzemenin türü, kalınlığı, kurum ateşine direnç ve yanıcı maddelere olan mesafesi gibi performans kapasitelerini de belirterek, dumana ait unsurların niteliklerini temin etmek zorundadır.

 
Tanım Açıklama
 
T Sıcaklık Sınıfı (T80-T100-T120-T140-T160-T200-T250-T300-T400-T450-T600)
 
N-P-H Basınç Sınıfı (N1-N2-P1-P2-H1-H2)
 
O-G Kurumdan Kaynaklanan Yangına Direnç Sınıfı (O-G)
 
D-W Yoğuşmaya Direnç Sınıfı (D-W)
 
V1-V2-V3 Korozyona Direnç Sınıfı (V1-V2-V3)
 
R Isı Direnç Sınıfı (100 ile çarpılarak m2K/W olarak ifade edilir)
 
C Yanıcı Maddelere Olan Minimum Mesafe (mm)
 
I-E-B Yerleştirme Sınıfı (I-E-B)
 
N-O-C Dış Baca (N-O-C)
 
L50 Malzeme Kalitesi (AISI 316 L Paslanmaz çelik yapımı için kullanılan levha)
 
0XX Malzeme Kalınlığı (Yapımı için kullanılan levha) mm/100 olarak ifade edilir.
 

İki modül arasındaki bağlantı gaz ve yoğuşma sızdırmazlığı ile ilgili olarak, contanın özelliklerini düzenleyen son EN 14241-1 standardı ile,contanın çok önemli eleman olduğunu bildirmiştir.Bu da iki parça arasında sızdırmazlık,kesin olarak sağlanmalıdır. Üretim açısından, diğer türlerdeki birleşimler üzerinde de çalışılmıştır, bunlardan bazıları contasızdır ve yoğuşmalı kullanım için sızdırmazlık contası kullanılmasını gerektirirler.

Conta,baca için bir aksesuar veya yapı malzemesi değildir.
Isıya dayanıklı (T-200)ve sızdırmazlığı kesin olmalıdır.


İki parça arasındaki birleşim mekanik olmalıdır ya da şişme riski açısından bakıldığında, parçaların kendilerinin ayrılmasını garanti edebilmelidir. Bu sebeple pazarda, en geleneksel olan ve kelepçeli kullanılandan, kancalı, mekanik kilitli (yarım tur döndürülerek) vidalı olanlara dek pek çok türde conta mevcuttur. Ortak özellikleri, olası bir şok ısı sebebiyle oluşabilecek şişme ile, farklı uzunluklara da sahip olabilecek 6 m lik bir borunun, parçalarının ayrılmasını engelleyen bir mekanik yapı veya forma sahip olmalarıdır.
HABERLER
TÜRKİYE'DE BİR İLK!
2015-05-27 19:05:12
TUBEST Baca ile Türkiye'de bir ilk!
BURSAGAZ ÜRETİM TESİSİMİZİ ZİYARET ETTİ!
2015-05-18 18:05:23
Sayın Yılmaz Ülker ve BURSAGAZ Yetkilileri Üretim tesisimizi ziyaret ettiler…
ES-GAZ ZİYARETİ
2014-06-07 09:06:33
ES-GAZ personeli Katılımıyla gerçekleşti...
SODEX İSTANBUL 2014
2014-05-04 00:05:09
TUBEST Baca Sistemleri 2-5 Mayıs tarihleri arasında Sodex Fuarında!
FOTOĞRAFLAR
TANITIM FİLMİ